A település megközelíthető közúton: Budapest felől a 2. számú, majd Rétságtól a 22. számú úton; vasúton: az Aszód-Balassagyarmat-Ipolytarnóc, vagy a Vác-Balassagyarmat vonalon.
|  | A város főutcája |
|
| |
Balassagyarmat környékén a középső rézkor tárgyi emlékeit az újhegyi szőlőkben tárták fel, de előkerültek itt a késő bronzkori pilinyi kultúra leletei is. A térség a népvándorlás idején is lakott maradt. A honfoglaló magyarok Nógrád várának elfoglalása után, a IX. század végén telepedtek meg a környéken. A város nevének utótagja a (Kürt)Gyarmat törzs nevéből származik. Az Árpád-házi királyok korában Gyarmat, mivel a zólyomi királyi vadászterületek felé vezető út mellett feküdt, igen fontos településsé fejlődött. A helység a tatárjárás idején elpusztult. IV. Béla 1246-ban két Liptó vármegyei pusztáért csereadományként juttatta a települést a Balassák ősének, Detre fia Miklósnak.
A XIII. század közepéig a Balassák - akikről később a város nevének előtagját is kapta - 1260 táján kezdték meg a település erődítését. A várat valószínűleg az Ipoly egyik kanyarulatának átvágásával kialakított mesterséges szigeten építették fel. A település első templomát még Szent István idejében emelhették, ami 1241-ben, a tatárjárás alatt pusztult el. Az új Isten háza és a plébánia 1291-re épült fel. Az Árpád-ház kihalása után a Balassák más nógrádi földesurakhoz hasonlóan Csák Máté hívei lettek. Az oligarcha ellen vívott 1312-es rozgonyi csatában elesett Balassa Demeter is, de a família kezén maradt a város: Demeter unokaöccsei, akik Károly Róbert pártján álltak, örökölték Gyarmatot. Országos vásárokat 1330-tól tartottak itt, ami a helyi kézműipar és kereskedelem fellendülését hozta. A XV. század első felében megkezdődött a városiasodás: a Felvidéket pusztító huszitáktól tartva a környékbeli birtokosok beköltöztek a biztonságosabb Gyarmatra, ami élénkítette a gazdasági életet. A települést először egy 1437-ben kiállított oklevél nevezte mezővárosnak.
A XV. század elején Magyarországon az elsők között alakult meg az izraelita hitközség. A városnak 1448-ban már volt iskolája is. Gyarmat 1500-ban került véglegesen Hont vármegyéből Nógrádba, a földesúr Balassák közbenjárására, akiknek birtokközpontja a nógrádi Kékkőn (ma Szlovákia) volt.
| | Körmenet a Szent Anna-napi búcsún |
|
| |
A mohácsi csatában, 1526-ban elesett a települést birtokló Balassa Ferenc, Nógrád vármegye alispánja. Az igazán vészterhes időszak azonban csak 1541-ben, Buda és Vác elfoglalása után köszöntött be. A törököt 1552-ig sikerült megállítani a nógrádi végeken, de Drégely eleste után a gyarmati őrség elmenekült, sorsára hagyva az egyébként meglehetősen gyenge várat. Ezután a meghódított mezőváros a nógrádi szandzsákhoz tartozott. A tizenöt éves háború idején, 1593-ban a magyar sereg harc nélkül foglalta vissza a települést, mivel közeledtük hírére a törökök elmenekültek. Gyarmatot 1601-ben megerősítették: a város fekvése miatt kulcshelyzetbe került, mert a felvidéki bányavárosokba vezető utat védte. Emiatt megillették a végváraknak járó kiváltságok is. Az erdélyi fejedelmek hadai 1605-ben, 1619-ben és 1644-ben szállták meg, de a település mindannyiszor visszakerült császári kézre.
Gyarmatot Köprili aga serege 1663-ban megszállta és felégette. A város ezután elnéptelenedett. Az újratelepítés 1690-ben kezdődött. Az 1720-as évektől fokozatosan görög, szerb, zsidó és német kereskedők, iparosok települtek a magyar és a szlovák anyanyelvű népesség mellé.
|  | A volt vármegyeháza |
|
| |
Balassagyarmat 1790-ben, mint központi helyen fekvő, gyorsan fejlődő város, Nógrád vármegye székhelye lett. A napóleoni háborúk tovább növelték a város gazdasági jelentőségét; Balassagyarmat 1828-ra az ország 21. legjelentősebb kereskedelmi központjává vált. A város a XIX. század második felében is kereskedelmi központ maradt, de nagyipar a nyersanyagok hiánya miatt nem települt ide. Gyorsan fejlődött viszont a kereskedelem és a pénzpiac, illetve kialakult a máig meglévő iskolaváros-jelleg. A település az évszázadok során többször esett áldozatul tűzvésznek és árvíznek, ezért mai képe csak az 1890-es évek táján alakult ki.
Az I. világháború után a balassagyarmati polgárok Vizy Zsigmond százados katonáihoz csatlakozva 1919. január 29-én fegyvert fogtak, s kiverték a megszálló cseheket, akik az Ipoly völgyében vezető vasútvonal megszerzésével, az alakuló Csehszlovákia határainak még délebbre tolásával próbálkoztak. Hőstettük a vasútvonal mellett 18 környékbeli települést mentett meg a trianoni Magyarországnak. Balassagyarmat ezzel kiérdemelte a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város megtisztelő címet. Az Ipoly jobb partján fekvő városrész azonban Tótgyarmat néven Csehszlovákia fennhatósága alá került, Balassagyarmat vonzáskörzete pedig a felére csökkent. A folyó jobb partján lévő földek, szőlőskertek, illetve az építkezésekhez, fejlesztésekhez szükséges tégla- és tetőcserépgyárak is idegen megszállás alá kerültek. A közlekedés is megsínylette azt, hogy a település határszélre szorult: Balassagyarmat fejlődése megtört.
A II. világháború idején a város jelentős része romba dőlt: a korábban a lakosság csaknem egyharmadát kitevő zsidóság elpusztult, a zsinagógát a németek 1944-ben felrobbantották. Balassagyarmat fejlődését még inkább visszavetette, hogy 1950-ben elveszítette megyeszékhely rangját.
A Balassagyarmathoz tartozó Ipolyszög régen a szláv Riba nevet viselte, ami arra utal, hogy az Ipoly árterületén halászatból, csíkászatból éltek a helyiek.